Nie czekaj do lata – zadbaj o instalacje chłodnicze już teraz!

Spis treści

Izolacja instalacji chłodniczych – czy jest ona konieczna w sezonie jesienno-zimowym, kiedy trudno o wysokie temperatury? Jeżeli nie chcemy narazić mieszkańców budynku na wiele nieprzyjemnych konsekwencji – jak najbardziej! Poznaj 4 powody, dla których warto już teraz przeprowadzić prace izolacyjne instalacji chłodniczych.

Po pierwsze – pewna bariera paroszczelna

Jednym z największych zagrożeń dla niezaizolowanej instalacji chłodniczej jest skraplanie się wody na powierzchni rur. To powszechne zjawisko, które powstaje w wyniku spadku temperatury powietrza poniżej punktu rosy. Skutki mogą być poważne – może dojść do powstania zacieków, zawilgoceń i zagrzybień, a w skrajnych przypadkach nawet do zalania pomieszczenia. Ponadto wykroplenie się wilgoci jest szczególnie niebezpieczne w zetknięciu z różnego rodzaju urządzeniami – oprócz korozji, można doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej. To wszystko generuje niepotrzebny stres i obciąża administratora budynku dodatkowymi, niemałymi kosztami.

Prace izolacyjne, w przypadku instalacji chłodniczych, można przeprowadzać nie tylko wiosną czy latem, ale także w sezonie jesienno-zimowym. Warto jak najszybciej zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom zawilgocenia rur i skraplania się pary zanim przyjdą ciepłe miesiące i problem może się pogłębiać. – Dziś na rynku dostępnych mamy wiele rozwiązań przeznaczonych specjalnie dla instalacji zimnochronnych, takie jak np. system TECLIT, oparty na produktach z wełny skalnej – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska. – Jest to niezwykle wytrzymały materiał o najlepszych parametrach izolacyjnych dla tego typu produktów na rynku. Wełna skalna jest znana z tego, że tworzy świetną barierę dyfuzyjną dla pary wodnej, a tym samym eliminuje zjawisko jej kondensacji, skutecznie chroniąc instalację przed grzybami i pleśnią.

Po drugie – łatwość izolacji

Wielu administratorów budynku czy wykonawców obawia się, że przeprowadzenie prac izolacyjnych jest kosztowne i będzie wymagało sporego nakładu czasu. Nie jest to prawda – wszystko zależy od materiału, którym będziemy izolować instalacje. System TECLIT, dzięki swojej kompleksowości, pozwala wykonawcom na sprawne i szybkie zamontowanie instalacji. Oszczędzają oni aż 30 proc. czasu w porównaniu do szacunkowego czasu przeprowadzania izolacji innego rodzaju produktami. To wszystko dzięki możliwości montażu bez użycia kleju (wszystkie elementy systemu są wyposażone w taśmę samoprzylepną) oraz łatwemu docinaniu i obklejaniu. Wełna skalna to wyjątkowo dobry materiał do przycinania – wystarczy wziąć odpowiedni obmiar i z łatwością można izolować tak trudne miejsca, jak armatura czy łuki instalacji. Dodatkowo dzięki taśmie aluminiowej, można łatwo uszczelnić połączenia uchwytu z otulinami.

Po trzecie – efektywność energetyczna

W instalacji chłodniczej, która nie jest zaizolowana, dochodzi do swobodnej wymiany energii między zawartością rur, a otoczeniem. Tak duża różnica temperatur prowadzi równocześnie do zwiększenia zużycia energii, a co za tym idzie zwiększają się także koszty eksploatacji. Przeprowadzenie izolacji pozwala z łatwością uniknąć tego ryzyka, a zoptymalizowane zużycie energii to zysk nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną nie pozostaje obojętne dla atmosfery, prowadzi m. in. do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Na szczęście skuteczne działanie dobrej izolacji sprawia, że możemy lepiej kontrolować zużycie energii i dbać o utrzymywanie odpowiedniej, stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach budynku.

Po czwarte – bezpieczeństwo i komfort na długie lata

Wielu osobom może się wydawać, że wystarczy wybrać jakikolwiek materiał izolacyjny i znikną wszystkie potencjalne problemy, takie jak występowanie pleśni i grzybów czy korozja. Niestety, nie wszystkie materiały izolacyjne będą w stanie utrzymać swoją trwałość i odpowiednie właściwości przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Do tego dochodzi także kwestia zabezpieczenia pożarowego. – System TECLIT to jedyny produkt w tym segmencie, który gwarantuje niepalność izolacji – posiada klasę A2, co oznacza, że wytrzymuje temperatury sięgające nawet 1000 stopni Celsjusza. Jest to materiał izolacyjny zapewniający najwyższy poziom ochrony, dzięki czemu znacząco zwiększa się bezpieczeństwo pożarowe budynku. Dodatkowo niezwykła odporność i stabilność wymiarowa, jaką cechuje się wełna skalna sprawiają, że system TECLIT gwarantuje najlepsze parametry izolacyjne wśród dostępnych otulin do zastosowań zimnochronnych – dodaje Tomasz Kwiatkowski z ROCKWOOL Polska.

System izolacyjny TECLIT został stworzony z myślą o instalacjach chłodniczych i zimnej wody. Jego właściwości umożliwiają stosowanie go przy temperaturze medium od 0 do 250℃, czyli zarówno na instalacjach zimnych, gorących, jak i tych pracujących w zmiennych temperaturach. System TECLIT jest uniwersalny można izolować nim nie tylko instalacje w obiektach użyteczności publicznej, ale też wykorzystywać go w budynkach mieszkaniowych w systemach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Powiązane artykuły