Nowa metoda oczyszczania powietrza w systemach wentylacji mechanicznej

Spis treści

Badania naukowe nad układem jonowym jednoznacznie określają jonizację powietrza – obok temperatury i wilgotności – jako trzeci bardzo istotny parametr komfortu klimatycznego.

Na kontrolę tych trzech istotnych właściwości powietrza wewnętrznego mają szansę użytkownicy tych pomieszczeń, w których działa system wentylacji mechanicznej. Wyposażone w niego są wszystkie biura oraz obiekty użyteczności publicznej (reguluje to prawo budowlane), coraz częściej również montuje się je w domach jednorodzinnych, gdzie zdecydowany prym wiodą systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwane powszechnie rekuperacją (rekuperacja).

Najkorzystniejszy dla ludzi układ jonów znajduje się nad morzem i w lesie, natomiast bezpośrednio w otoczeniu człowieka powstaje znaczna przewaga jonów dodatnich, które powstają przede wszystkim podczas pracy urządzeń grzewczych i elektrycznych. Powodować mogą one senność, bóle głowy, osłabienie oraz uczucie suchości w ustach. Aby zniwelować ten problem warto przyjrzeć się możliwościom zmiany jonów dodatnich w ujemne. Urządzenia, które tego dokonują przy okazji oczyszczają powietrze z kurzu, zarodników pleśni i grzybów, bakterii oraz wirusów jednocześnie przedłużając czystość w samych kanałach wentylacyjnych.

Do tej pory urządzenia z zaawansowaną technologią RCI dostępne były jedynie dla dużych instalacji wentylacyjnych wykonywanych w obiektach przeznaczonych do długiego przebywania większej ilości osób, takich jak: szkoły, szpitale, przedszkola, żłobki, restauracje, biura. Niezależne badania wykazywały w tym czasie znaczne obniżenie zachorowalności przebywających w nich osób (wspomniane działanie neutralizacyjne) oraz odczuwalną poprawę jakości powietrza poprzez eliminację większości groźnych dla człowieka bakterii, grzybów oraz wirusów oraz wzbogacenie nawiewanego powietrza w przyjazne jony ujemne.

Od kwietnia br. urządzenie AERIS OXY oparte na tej samej technologii RCI znajduje się w ofercie Rekuperatory.pl – polskiego instalatora systemów rekuperacji. Dedykowane jest ono do mniejszych układów wentylacyjnych, które montuje się w domach jednorodzinnych. AERIS OXY instaluje się w kanale nawiewnym systemu wentylacji. Obniża ono ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń mikrobiologicznych (grzybów), nieprzyjemnych zapachów, kurzu, pyłków oraz niekorzystnych dla człowieka jonów dodatnich zarówno w samych kanałach wentylacyjnych (jeszcze na dłużej zabezpieczają je przed jakimikolwiek zabrudzeniami) i przede wszystkim w wentylowanych pomieszczeniach.

 AERIS OXY

To nowatorskie rozwiązanie pozwala jeszcze lepiej i aktywniej dbać o jakość powietrza wewnętrznego niż w tradycyjny sposób wykorzystując jedynie pasywne rodzaje oczyszczania powietrza (filtry).

AERIS OXY skutecznie oczyszcza powietrze poprzez zastosowanie: Promieniowej Jonizacji Katalitycznej (RCI), molekularnej aktywacji tlenu, nowoczesnych procesów jonizacyjnych. Te trzy procesy skutecznie usuwają z powietrza: bakterie i wirusy, alergeny, roztocza, zarodniki pleśni oraz grzyby.

Jak to działa?

Podczas pracy urządzenia wytwarzana jest mieszanka tzw: przyjaznych utleniaczy, która pozwala skutecznie redukować zawarte w powietrzu nieprzyjemne zapachy oraz wytrąca kurz i inne pyłki z powietrza. Redukcji podlega ilość niekorzystnych dla człowieka jonów dodatnich, które są wytwarzane są przez sprzęt elektroniczny i mogą powodować częste bóle i zawroty głowy oraz złe samopoczucie.

Urządzenie AERIS OXY działa w trybie ciągłym – nie jest wymagana żadna aktywność ze strony użytkownika systemu. Urządzenie AERIS OXY posiada certyfikat PZH, CE oraz Green Building Council. Jest także zgodny z dyrektywami RoHS i WEEE. Dostępne są dwie wersje AERIS OXY – w zależności od wielkości instalacji wentylacyjnej: AERIS OXY 750 oraz AERIS OXY 2000

Powiązane artykuły