Pompa ciepła w Sztutowie

Spis treści

Ziemia i Słońce to źródła nieograniczonej energii cieplnej, której wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Tzw. “pompa ciepła” jest w Polsce coraz bardziej popularna i coraz chętniej instalowana, nie tylko przez indywidualnych inwestorów, ale również przez deweloperów.

Pompa ciepła w SztutowieUrządzenie to wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Taki proces przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorbcyjnych).

Stosując pompę ciepła 75% energii otrzymujemy za darmo ze środowiska a jedynie płacimy za 25% energii zużytej do napędu sprężarki. Takie rozwiązanie zdecydowano się zastosować w jednej z nadmorskich inwestycji – Mierzeja Park w Sztutowie.

Deweloper postanowił postawić na tego rodzaju ekologiczną innowację. Położenie budynków oraz tendencje w budownictwie skłoniły go do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych. W odróżnieniu od tradycyjnych paliw (gaz, olej, węgiel lub drewno), za które trzeba płacić, energia zgromadzona w powietrzu, wodach podziemnych czy gruncie jest praktycznie bezpłatna. Wykorzystując energię odnawialną – wody geotermalne, można zapewnić mieszkaniom przyjemne ciepło zimą i chłód latem.

Aby jednak móc pozyskać, przetworzyć i wykorzystać dobrodziejstwa natury konieczna jest odpowiednia instalacja, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia pewnej ilości energii elektrycznej. Najnowocześniejsze instalacje geotermalne pracują przy minimalnym nakładzie energii elektrycznej. Miarą efektywności pompy jest stosunek mocy grzewczej do ilość pobranej przez nią energii elektrycznej. Zastosowane w Sztutowie wysokosprawne pompy z każdego kilowata dostarczonej do nich energii elektrycznej “produkują” ok. 4 kW mocy grzewczej i ok. 3kW chłodu.

Aby móc utrzymać wydajność na wysokim poziomie, poza pozyskaniem ciepła ze źródła o wysokiej temperaturze zasilany jest system ogrzewania niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe). Uzyskuje się w ten sposób pełny, przyjazny środowisku, komfort przy niskich kosztach. Poprzez termostat zainstalowany w lokalu mieszkalnym Właściciel włącza/wyłącza siłowniczek (motorek) zlokalizowany na klatkach schodowych, który otwiera/zamyka dopływ energii do lokalu.

Zastosowana w budynkach instalacja pozwala po odpowiednim ustawieniu urządzeń, na automatyczne przełączenie z funkcji ogrzewania budynku na chłodzenie (temperatura powietrza ˃ 26°C). W okresie letnim, chcąc ochłodzić lokal mieszkalny wykorzystuje się chłód zgromadzony w okresie zimowym. Temperaturę obniżyć można do 18°C przy prawie zerowych kosztach funkcjonowania instalacji.

Celem strategicznym spółki Mierzeja Development było stworzenie budynku wyprzedzającego technologią aktualne standardy. Poprzez przemyślany i wdrożony w życie projekt udało się otrzymać produkt końcowy najwyższej jakości. Bardzo dobrze zaizolowany budynek spełnia aktualne normy termoizolacyjne, co przekłada się na zerowe straty ciepła i niskie koszty ogrzewania i chłodzenia lokali mieszkalnych.

Powiązane artykuły