Porządek w ogrodzie musi być!

Spis treści

Jeżeli decydujemy się na mieszkanie w domu jednorodzinnym, to bardzo często przy okazji zgadzamy się również na wypełnianie znacznie większej ilości obowiązków. W końcu mamy na głowie nie tylko utrzymanie samego domu, ale również ogrodu lub po prostu posesji.

Opał na sezon zimowy

Większość osób mających dom jednorodzinnych, musi we własnym zakresie zatroszczyć się o opał na zimę. To właśnie dlatego trzeba zastanowić się w jaki sposób przechowywać drewno lub inny rodzaj opału. Nie zawsze mamy osobne pomieszczenie do jego składowania. Chociaż oczywiście najlepiej byłoby posiadać specjalny składzik lub też piwnicę. Ale jeżeli jesteśmy zmuszeni do zorganizowania innego miejsca do przechowywania opału, to świetnym rozwiązaniem może okazać się na przykład stojak na drewno.

Jest to propozycja przede wszystkim dla osób, które mają kocioł opalany drewnem, lub też korzystają z kominka. Przykładowe stojaki można znaleźć bezpośrednio na stronie producenta – http://www.geisser.pl/stojaki-na-drewno/.

Przede wszystkim takie stojaki na drewno Wrocław pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Są one wykonane ze specjalnych stalowych oraz drewnianych konstrukcji. W ten sposób przynajmniej mamy pewność, że drewno opałowe układane pionowo będzie w pełni ergonomicznym stosem. Nie musimy się martwić również o zniszczenie tego typu stojaków. Ponieważ drewniane elementy są doskonale zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Natomiast stalowe elementy nie będą w żaden sposób narażone na korozję. To powoduje, że z takich stojaków z powodzeniem możemy korzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i również na zewnątrz.

Montaż stojaków jest bardzo prosty. Producent wysyła specjalną instrukcję, dzięki której można samodzielnie złożyć poszczególne elementy. Dodatkowo nie musisz się pod żadnym pozorem obawiać tego, że przechowywane drewno będzie narażone w jakikolwiek sposób na wilgoć lub też gnicie. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy stojaki są ustawione pod zadaszeniem, czy nie. Ale jeżeli zadbamy o właściwe warunki, to możemy być spokojni również o to, że konstrukcja została wykonana w taki sposób, by została zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Do wyboru mamy co najmniej kilka rodzajów stojaków na drewno. Zatem każdy z nas z pewnością wybierze odpowiedni model, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że współpraca ze wspomnianym producentem jest jak najbardziej elastyczna. Ponieważ w każdej chwili możemy zaproponować, by został zrealizowany nasz projekt, lub wyszczególnione na stronie modele, zostały w pewien sposób zmodyfikowane.

Inne sposoby na przechowywanie drewna i innego opału

Jeżeli takie stojaki na drewno nie do końca odpowiadają naszym oczekiwaniom, to możemy oczywiście poszukać jeszcze innych sposobów na przechowywanie zimowego opału.

Jednym z rozwiązań jest wybudowanie w ogrodzie zadaszenia, a także postawienia ściany ochronnej. W ten sposób przynajmniej będziemy mieli całkowitą pewność tego, że nasz opał będzie chroniony przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Szczególnie przed opadami deszczu, wiatrem, a także zawiewającym śniegiem.

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób postawić ściany ochronne, to w tym przypadku również z powodzeniem możesz skorzystać z takich propozycji, które ma w swojej ofercie producent Geisser. Przykładowe realizacje możemy znaleźć na stronie internetowej – http://www.geisser.pl/sciany-ochronne/.

Obecnie do wyboru mamy ścianę osłonową pełną, a także Romboid. Różnią się one między sobą właśnie tym, że ściana Romboid ma w swojej konstrukcji wolne przestrzenie. Oczywiście trzeba zauważyć, że takie ściany są przede wszystkim wykorzystywane jako ogrodzenia swojej posesji, czy też do wydzielenia stref rekreacyjnych w swoim ogrodzie. Ale nie ma najmniejszych przeszkód ku temu, żeby wykorzystać je właśnie do celów gospodarczych.

Wystarczy ustawić tylko kilka modułów, by pod takimi ścianami ułożyć swój opał. Drewniane zadaszenie jest optymalnym rozwiązaniem. Ale także nie będzie najmniejszego problemu, jeżeli drewno lub inny opał będzie przykryty na przykład plandeką lub innym wodoodpornym materiałem. Opałowe drewno można także układać na paletach. Dzięki czemu zachowamy odpowiednią przestrzeń od ziemi, która często nie jest dobrym miejscem na bezpośrednie układanie drewna. Ponieważ bardzo często jest ona wilgotna od jesiennych i zimowych opadów atmosferycznych.

Gdy już zapoznamy się ze wszystkimi możliwościami przechowywania opału na zimę, będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć właściwą decyzję, która opcja spełni nasze warunki. Na pewno powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jaki opał chcemy przechowywać. Rzeczywiście układanie drewna jest zdecydowanie łatwiejsze, niż węgla. Węgiel raczej powinien być przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu, albo przynajmniej zadaszonym miejscu. Wszystko dlatego, że jest on narażony na wilgoć, a jego proces suszenia trwa zdecydowanie dłużej.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką ilością miejsca dysponujemy. Im mamy mniejszą powierzchnię do zagospodarowania, tym bardziej powinno zależeć nam na pionowym układaniu drewna lub innego rodzaju opału. W ten sposób rzeczywiście jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo wolnej przestrzeni. Czyli na niewielkim metrażu możemy zmieścić taką samą ilość opału, jak gdybyśmy na sporej powierzchni po prostu ułożyli go w niedbały sposób na jednym stosie.

Korzystając z tych porad, przygotowanie do sezonu zimowego będzie zdecydowanie łatwiejsze. Na pewno możemy się przekonać o tym, że wcale nie trzeba tracić dużo czasu, a także swojej energii na tego typu czynności. Mając do dyspozycji różne rozwiązania, możemy naprawdę bardzo mocno ułatwić sobie życie. W końcu przecież właśnie o to chodzi, nawet w tak przyziemnych sytuacjach, jak organizowanie opału na zimę.

Powiązane artykuły