Powietrzna pompa ciepła — co warto o niej wiedzieć?

Spis treści

Z roku na rok pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Urządzenia te pozyskują ciepło z powietrza, wody oraz gruntu. Są bardzo ekologiczne i jednocześnie oszczędne, przez co są coraz częściej wybieranym sprzętem grzewczym zarówno w domach jednorodzinnych jak i większych budynkach. Co warto wiedzieć o powietrznej pompie ciepła? Podpowiadamy. 

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła i montaż fotowoltaiki w Pomorskim pozwalają na ogrzewanie swojego domu w sposób bardzo ekologiczny. Rozwiązanie to nie emituje do środowiska zanieczyszczeń, ponieważ wykorzystuje ciepło zgromadzone w powietrzu.

Działa na takiej samej zasadzie jak na przykład klimatyzatory. Zastosowane są tu różnego rodzaju przemiany czynnika chłodniczego w układzie pompy, który przechodzi przez cały obiekt składający się z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu. Ciepło z powietrza jest gromadzone, podgrzewane i transportowane do układów grzewczych.

Do czego wykorzystuje się powietrzną pompę ciepła?

Powietrzną pompę ciepła wykorzystuje się do ogrzewania budynku. Możliwe jest również podgrzanie przez nią ciepłej wody użytkowej. Niektóre modele wykorzystują powietrzne zewnętrzne do chłodzenia domu dlatego też pełnią rolę klimatyzacji.

Korzyści wynikające z zastosowania powietrznej pompy ciepła

Do korzyści wynikających z zastosowania powietrznej pompy ciepła zalicza się przede wszystkim oszczędność pieniędzy i jej neutralny wpływ na środowisko. Dodatkowo sama instalacja tego urządzenia jest mało kłopotliwa i nie wymaga wykonywania różnego rodzaju przeróbek.

Sprzęt ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu nie musimy przeznaczać na kotłownie dużego pomieszczenia. Dodatkowo decydując się na instalację powietrznej pompy ciepła, nie ma potrzeby wykonywania komina spalinowego, czy specjalnych pomieszczeń na magazyn paliwa lub dodatkowych osprzętów.

Powietrzna pompa ciepła to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które często stosowane jest łącznie z instalacją fotowoltaiczną. Umożliwia to znaczną redukcję kosztów ogrzewania.

 

Powiązane artykuły