Przyjazne miejsce pracy, czyli jakie? Zapowiedź 3. edycji Wnętrza Otwartego by Justyna Smolec

Targi Światło 2019

Spis treści

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 90 proc. czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach takich, jak domy czy biura. Biorąc pod uwagę, że w miejscu pracy spędzamy ponad połowę swojego życia, toteż niezwykle istotne jest, w jakiej przestrzeni wykonujemy zadania służbowe. I choć biura oferują dzisiaj szereg udogodnień, to podstawą dobrze zaprojektowanego miejsca pracy jest przede wszystkim odpowiednio dobrane oświetlenie, ergonomia, akustyka czy systemy wentylacyjne. O innowacyjnych rozwiązaniach na miarę biur przyszłości porozmawiają architekci i producenci wyposażenia wnętrz, między 13 a 15 marca, podczas 3. edycji Wnętrza Otwartego, w ramach odbywających się w tym czasie Targów Światło.

Według raportu „Szczęście w pracy Polaków” aż 47 proc. badanych przyznała, że miejsce pracy ma równie istotne znaczenie, jak obowiązki, które w niej wykonują. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń biurowa odpowiadała na realne potrzeby osób przebywających w niej na co dzień. Dobrze zaprojektowana, może nie tylko zminimalizować skutki rotacji pracowniczej czy liczby zwolnień lekarskich, ale i zwiększyć efektywność oraz zapewnić komfort i dobre samopoczucie w pracy. Jak powinno wyglądać takie biuro? O tym, podczas 3. edycji Wnętrza Otwartego rozmawiać będą, m.in. architekci: Justyna Smolec, Katarzyna Kowal, Anna Koszela, Katarzyna Kraszewska, Daria Burlińska, Oskar Grąbczewski, Seweryn Nogalski oraz Andrzej Burawski.

Wspólnie z architektami, a także przedstawicielami marek zajmujących się wyposażeniem wnętrz biurowych, zastanowimy się, jakie elementy stanowią o dobrze zaprojektowanym, przyjaznym miejscu pracy, a także jaki wpływ mają one na naszą efektywność i dobre samopoczucie. W takiej przestrzeni potrzebujemy rozwiązań, które najprościej rzecz ujmując, będą użyteczne i spersonalizowane względem potrzeb pracowników. Dlatego, w ramach paneli dyskusyjnych poruszymy temat akustyki biura, oświetlenia, ergonomii czy powietrza w pomieszczeniach służbowych. Istotną rolę będą odgrywały nie tylko nowoczesne systemy wentylacji, ale także rośliny, które coraz częściej goszczą w przestrzeni biurowej – mówi arch. Justyna Smolec, autorka Strefy Wnętrza Otwartego.

Nowoczesne oświetlenie i biophlic office design

W środę, 13 marca najwięcej uwagi zostanie poświęcone tematom projektowania
i personalizacji nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych dedykowanych przestrzeniom pracy. Nie zabraknie również dyskusji na temat biurowego powrotu do natury i umacniającego się trendu na biophilic office design, czyli aranżacji wnętrz za pomocą roślin. O tym, jaki mają wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka opowie Halina Kamińska, CEO marki Florabo. Temat projektowania biura za pomocą oświetlenia i roślin będzie kontynuowany podczas panelu dyskusyjnego: „Jak oswoić miejsce pracy”. W ramach dyskusji wypowiedzą się architekci wraz z przedstawicielami takich marek, jak Anwis czy Lug Light Factory.

Targi Elektrotechnika i Targi Światło

Podczas pierwszego dnia Wnętrza Otwartego będziemy rozmawiać o oświetleniu i roślinności w miejscu pracy, ale także o nieodzownym elemencie dobrze zaprojektowanego biura, czyli akustyce. Opowie o tym Artur Pacyna, przedstawiciel marki Rockfon na przykładzie poznańskiej realizacji, biurowca Bałtyk Tower. Ponadto poruszymy kwestie rozwiązań oświetleniowych w nietypowych sytuacjach projektowych oraz przejdziemy przez tworzenie takich systemów od szkicu po ich realizacje – mówi Kamilla Walicka, organizatorka Targów Światło.

Wymagania nowych generacji rosną, a biura się starzeją

W czwartek, 14 marca zaproszeni eksperci wezmą udział w debacie na temat wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi organizacjami, w związku z pozyskaniem nowych pracowników,
a także przed właścicielami starszych inwestycji biurowych, którzy stale muszą konkurować
z nowoczesnymi obiektami oferującymi pomieszczenia w najwyższych standardach. Uczestnicy spotkania zaproponują rozwiązania z zakresu aranżacyjnego liftingu, które mogą
w szybki sposób znacząco poprawić jakość i wygląd miejsca pracy.

Technologie w oświetleniu

Ostatnie dwa dni debat w ramach Wnętrza Otwartego poświęcone będą tematom architektury i technologii, czyli digital engineering w projektowaniu oświetlenia, a także zagadnieniom detekcji kolizji w procesie kreacji oświetlenia. Zarówno pierwszy, jak i drugi wykład zostanie poprowadzony przez arch. Andrzeja Szumilasa z Lug Light Factory.

W piątek zostaną poruszane także aspekty techniczne związane z zastosowaniem wykładziny PVC w przestrzeni biurowej, które przybliży Marcin Szymaszczyk, przedstawiciel marki Lentex. Tego samego dnia o projektowaniu oświetlenia z punktu widzenia skandynawskiego designu opowie Tomasz Andrzej Rudkiewicz z pracowni NC.ART. Z kolei temat projektowania efektywnej przestrzeni do pracy w domu przybliży uczestnikom Monika Hławiczka z Home Design. 3. edycję Wnętrza Otwartego zamknie panel dyskusyjny na temat najnowszych prognoz dla architektury i designu XXI wieku.

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://bit.ly/2GCbCGu

Powiązane artykuły