Zakup mieszkania z rynku wtórnego – o czym należy pamiętać

Spis treści

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu człowieka jest zakup mieszkania. Gdy zależy nam na czasie, decydujemy się raczej na mieszkanie z rynku wtórnego. Natomiast gdy możemy trochę zaczekać i chcemy od podstaw urządzić wszystko po swojemu, wybieramy rynek pierwotny.

Decydując się na rynek pierwotny, jesteśmy zdani na wykonawcę. Mieszkanie możemy sobie tylko wyobrazić na podstawie projektu. Natomiast mieszkanie z rynku wtórnego możemy dokładnie obejrzeć np. jaki jest rozstaw pomieszczeń, jak jest nasłonecznione, balkony, oraz stan instalacji. Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?

Ocena stanu technicznego

Nie wszyscy mają głowę do dokumentacji niezbędnej do podpisania umowy, dlatego warto kupować mieszkanie przez agencję nieruchomości. Ponadto pomoże w ocenie stanu prawnego mieszkania. Jeżeli chodzi o stan techniczny mieszkania, to większość elementów możemy ocenić we własnym zakresie. Światło naturalne pozwoli w większym stopniu wykryć ewentualne wady, dlatego ważne, aby oglądać mieszkanie w świetle dziennym. Brudne ściany, czy brzydka terakota, nie powinna nas zrażać przed zakupem mieszkania, ponieważ takie elementy możemy łatwo wymienić. Znacznie gorzej będzie w przypadku nieszczelności budynku, gdyż ocieplenia nie jesteśmy w stanie zrobić sami. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego szczególną uwagę należy zwrócić na stan instalacji. Gdy mamy chociaż cień wątpliwości, że instalacja zagraża bezpieczeństwu, powinniśmy ją wymienić, żeby spać spokojnie. Równie ważnym aspektem jest stan techniczny okien, czyli należy sprawdzić stan szyb oraz działanie okuć. Szczelność okien możemy sprawdzić za pomocą łatwego testu. Należy włożyć kartkę papieru między skrzydło i ramę, a następnie zamknąć okno. Jeżeli przy zamkniętym skrzydle nie będziemy mogli swobodnie wyjąć kartki, wówczas wszystko jest w porządku.

Stan techniczny okien

Na początek warto sprawdzić czy skrzydło okienne podczas otwierania i zamykania nie zahacza o ramę. Jeżeli tak się dzieje, to należy wyregulować skrzydło na zawiasach. Jednak trzeba się uważnie temu przyjrzeć, ponieważ może okazać się, że gorszej jakości zawiasy po kilku latach użytkowania kwalifikują się do wymiany. Ważnym elementem w oknie są uszczelki okienne. Zużywają się także naturalnie. W większości systemów będziemy w stanie wymienić je samodzielnie. Jednak samodzielne naprawy okna mogą nie wystarczyć, wówczas mamy powód do negocjacji ceny za mieszkanie. Gdy jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania z wadliwymi oknami, należy udać się do salonu i wybrać okna dostosowane do naszych potrzeb, ale z zachowaniem wytycznych dla danego obiektu.

Wymieniając okna, może się zdarzyć, że spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może dofinansować taką inwestycję, dlatego warto zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Ustalenie jak najwięcej informacji odnośnie nieruchomości, która nas interesuje, pozwoli na uniknięcie ewentualnych niespodzianek w przyszłości.

Powiązane artykuły