Izolacja akustyczna łazienki – proste i niedrogie rozwiązania

instalacja

Spis treści

Dobre wyciszenie łazienki jest bardzo ważne. Przekłada się ono bezpośrednio zarówno na przyjemność jej użytkowania, jak i na komfort osób przebywających w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Źródeł hałasu w łazience może być wiele. Są to na przykład głośna instalacja hydrauliczna lub wentylacyjna, ale również hałaśliwa armatura łazienkowa czy pralka. Jeśli w łazience panuje dokuczliwy hałas, wówczas ciężko zrelaksować się w kąpieli. Niestety hałasy dochodzące z kiepsko wyciszonej łazienki są też bardzo uciążliwe dla pozostałych domowników. Trudno skupić się na nauce czy spać, gdy dochodzi z niej wyraźny szum wody czy wentylacji.

Warto więc zadbać o odpowiednie wyciszenie łazienki. Jest na to wiele skutecznych, prostych i niedrogich sposobów, które sprawdzą się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Izolację akustyczną łazienki warto zaplanować już na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli lepiej wyciszyć pomieszczenie. Możliwe jest też oczywiście znaczne zmniejszenie hałasu w łazience w starszym mieszkaniu. W zależności od wybranej metody, będzie się to wiązać z mniejszym lub większym remontem. Dobra wiadomość jest taka, że aby zredukować hałas w łazience, nie są potrzebne duże nakłady finansowe. Metod izolacji jest wiele, dzięki czemu każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości. Dowiedz się, jak skutecznie wyciszyć łazienkę.

Szukasz ciekawego oświetlenia i lamp? Sprawdź na Ardant.pl

Izolacja akustyczna w łazience – proste i niedrogie rozwiązania

Niektóre metody wyciszania łazienki wymagają wykonania prac remontowych w większym zakresie i są kosztowniejsze, a inne są niedrogie i można je w prosty sposób wykonać samodzielnie.

Aby skutecznie wyciszyć łazienkę, możemy zastosować:

  1. Cichy system wodociągowy.

Dźwięki płynącej w rurach wody mogą być bardzo uciążliwe zarówno dla osoby korzystającej w danej chwili z łazienki, jak i dla pozostałych domowników. Przewody wodno- kanalizacyjne umieszczane są w ścianach najczęściej po prostu w bruzdach. Wadą tego rozwiązania jest to, że wszelkie drgania rur podczas przepływu wody przenoszą się bezpośrednio na ścianę i powodują hałas. Możemy uniknąć takiej sytuacji lub zminimalizować hałas poprzez zastosowanie odpowiednich rur. Najlepszym rozwiązaniem będą rury wielowarstwowe wykonane z tworzywa sztucznego. Ich przewaga nad rurami metalowymi jest tutaj ogromna. Mają one podobne właściwości do rur wykonanych z metalu, są funkcjonalne i trwałe, a dodatkowo są również ciche.

Wymiana rur wodociągowo- kanalizacyjnych jest dosyć kosztowna i wiąże się z rozległym remontem, ale jeśli hałas w łazience jest bardzo uciążliwy, to zdecydowanie warto to zrobić.

  1. Ścianki instalacyjne.

Ścianki instalacyjne to po prostu dodatkowe ścianki murowane lub gipsowo-kartonowe, w których ukryte są przewody wodno- kanalizacyjne. Wybierzmy jak najlepszej jakości ścianki, które zapewnią nie tylko ciszę w łazience, ale również będą bardzo trwałe, odporne na wilgoć i będzie się na nich dobrze układać płytki ceramiczne.

Szczególnie polecane są płyty gipsowo- włóknowe zawierające wełnę mineralną. Są one odporne na zamoknięcie i trwalsze niż zwykłe płyty kartonowo- gipsowe.

  1. Maty wygłuszające.

Specjalne maty gumowo- piankowe to świetny sposób na wygłuszenie podłogi, ale także ścian oraz stropu w łazience. Taka mata to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jest ona odporna na pleśń, nie gromadzą się w niej roztocza kurzu i nie nasiąka wodą. O jej zastosowaniu warto pomyśleć już na etapie budowy domu lub przy okazji większego remontu w mieszkaniu, ponieważ matę wygłuszającą stosuje się pod wylewki betonowe lub płytki ceramiczne.

  1. Cicha wentylacja.

Niestety głośna wentylacja to częsty problem w łazienkach. Wymiany wentylatora w instalacji na cichszy model możemy dokonać w każdej chwili. Świetne rezultaty daje również wyciszenie przewodów wentylacyjnych wewnątrz i na zewnątrz przy pomocy wełny mineralnej. Jednak ten sposób sprawdzi się tylko wtedy, gdy kanały wentylacyjne nie zostały jeszcze zawieszone.

  1. Dźwiękoszczelne okna.

W łazience z oknem jego brak szczelności może istotnie przyczyniać się do hałasu w pomieszczeniu. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy mieszkamy na przykład w pobliżu ruchliwej ulicy. Dlatego wybierając okno do łazienki, sprawdźmy jego współczynnik izolacyjności akustycznej w dB.

  1. Cicha armatura.

Nie bez znaczenia jest również wybór armatury łazienkowej w postaci sedesu, wanny czy brodzika. Poszukajmy tak zwanych cichych modeli, które podczas użytkowania generują mniej hałasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku sedesu bowiem spłuczka, potrafi generować sporo szumu. Wybierzmy model wyposażony w spłuczkę z popychaczem osadzonym na wkładkach amortyzujących.

  1. Tapety akustyczne.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko podczas wygłuszania łazienki, ale również w innych pomieszczeniach jest tapeta akustyczna. Specjalne tapety pochłaniające dźwięk amortyzują wysokie dźwięki i pomagają pozbyć się pogłosu oraz echa w pomieszczeniu.

Oprócz tych sposobów warto też zastosować kilka dodatkowych bardzo prostych metod, które z pewnością przyczynią się do redukcji hałasu w łazience. Podklejmy nóżki wanny oraz pralki miękkimi podkładkami na przykład filcowymi. Dobrym pomysłem jest również położenie na podłodze w łazience dywaników antypoślizgowych. Nie tylko poprawią one nasze bezpieczeństwo po wyjściu z kąpieli w wannie czy pod prysznicem, ale również skutecznie zredukują dźwięk kroków. Możemy też przykleić na drzwi taśmę uszczelniającą- taką, jakiej używa się do okien. Dzięki temu drzwi w łazience będą bardziej szczelne i dźwięki pralki czy puszczanej wody będą w mniejszym stopniu słyszalne w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu.

Powiązane artykuły