Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą kotła do domu czy mieszkania? 

ogrzewanie gazowe

Spis treści

 Wiele osób staje przed poważnym dylematem, jaki piec gazowy wybrać do mieszkania lub domku jednorodzinnego. Zadanie wydaje się dosyć trudne, dlatego w poniższym artykule zamieszczamy postaramy się przybliżyć specyfikę działania kotła i sposób wyliczania zapotrzebowania na energię w zależności od powierzchni domu lub mieszkania oraz kilku innych czynników.  

Piece gazowe – najważniejsze parametry 

Przed zakupem pieca gazowego należy skupić uwagę na kilku ważnych parametrach, które warunkują jakość pracy urządzenia. Piece gazowe mogą być opalane mieszanką propanu i butanu, ale także metanem. Chcąc korzystać z gazu ziemnego, powinniśmy wybierać metan. Innym ważnym parametrem jest klasa energetyczna urządzenia. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów domowych, im więcej plusów przy literce A tym wyższa klasa energooszczędności. Nie bez znaczenia jest również moc cieplna kotła gazowego, która należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania. 

Jak dobrać moc grzewczą kotła gazowego? 

Jeżeli zdecydowałeś się już na zakup kotła gazowego, warto wiedzieć który model spełni Twoje wymagania. Głównym aspektem branym pod uwagę przy wyborze mocy kotła jest wielkość powierzchni, którą trzeba ogrzewać. Oczywiście, zgodnie z logiką, im większa powierzchnia tym większa moc pieca jest potrzebna. Ale poza metrażem należy zwrócić też uwagę na ocieplenie budynku, a konkretnie na grubość i jakość warstwy ocieplającej. 

Ponadto, w przypadku zakupu kotła gazowego do mieszkania warto także policzyć ile ścian w mieszkaniu jest jednocześnie ścianami zewnętrznymi, poniewaz to również będzie miało wpływ na ogrzewanie. Ostatnim ważnym czynnikiem branym pod uwagę jest wysokość pomieszczeń, które chcemy ogrzewać. Zebranie tych wskazanych danych pozwoli Ci na dokładne wyliczenie zapotrzebowanie na moc grzewczą pieca gazowego. 

W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą pieca gazowego? 

Tak naprawdę, największe znaczenie dla mocy kotła gazowego ma materiał użyty do wzniesienia budynku, jego wiek i stan oraz sposób ocieplenia, a nie kubatura wnętrza. Poniżej przedstawimy kilka wariantów, które ułatwią Ci wyliczenie jakie jest zapotrzebowanie w Twojej przestrzeni. 

Jeżeli ściany budynku wykonane są starym sposobem (czerwona cegła, brak ocieplenia oraz przestarzała stolarka okienna) należy zagwarantować większą moc kotła na poziomie 130-150 W na metr kwadratowy pomieszczenia. Jeżeli zaś wyobrazimy sobie powyższy schemat, ale z nową stolarką okienną to zapotrzebowanie spada automatycznie do poziomu 100-130 W na metr kwadratowy. 

Idąc dalej, załóżmy że budynek został zbudowany ze starych cegieł ale ma nową stolarkę okienna i dodatkowo ocieplenie budynku styropianem, a zapotrzebowanie spada nam do 80-100 W na metr kwadratowy. Pora na najbardziej optymistyczny scenariusz, budynek wykonany z cegły dziurawki z zapewnionym dodatkowym ociepleniem i odpowiednia stolarką okienną może powodować spadek zapotrzebowania nawet do 60-80 W na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. 

Powiązane artykuły