Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

fotowoltaika

Spis treści

Instalacja z paneli fotowoltaicznych jest niezbędna do wytwarzania prądu elektrycznego z energii słonecznej. Systemy fotowoltaiczne składają się jednak nie tylko z paneli, konwertera i akumulatora. Często konieczna jest również modyfikacja instalacji elektrycznej w domu. O czym jeszcze warto pamiętać przy montażu paneli słonecznych?

Profesjonalny montaż paneli słonecznych – wydajność na pierwszym miejscu

Instalując system fotowoltaiczny po raz pierwszy, najważniejszą rzeczą jest takie zaplanowanie instalacji, aby była ona jak najbardziej wydajna, tzn. aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji – przekonuje firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych w Sieradzu. Należy przy tym pamiętać o kilku aspektach.

Przede wszystkim powierzchnia dachu powinna być skierowana mniej więcej na południe (lub lekko na wschód, zachód). Istotny jest również kąt pod jakim należy zamontować panele – ten w dużej mierze zależy od lokalizacji i klimatu. Zazwyczaj zaleca się jednak zamontowanie paneli pod takim kątem (od 10° do 60°), który pozwoli wyeliminować działanie śniegu w zimie i kurzu oraz deszczu w lecie.

Jak dużo powinno być paneli słonecznych?

Im większa powierzchnia dachu, tym większa liczba paneli, które można zainstalować – i tym większa produkcja energii elektrycznej. Jeśli jednak masz duży dach, ale chcesz wykorzystywać tylko część swojej produkcji, lepiej jest skoncentrować wszystkie panele na jednej części dachu, niż rozkładać je na kilka części, aby nie narażać się na zbyt duże ryzyko zacienienia.

O czym jeszcze pamiętać przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Projekt musi uwzględniać wszystkie inne elementy zainstalowane na dachu (antena, komin itp.) lub w pobliżu (inne budynki, drzewa itp.), które mogą zacieniać panele słoneczne, a tym samym obniżać ich wydajność.

Ważne jest również bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem, należy zawsze upewnić się, że dach jest suchy i dopiero wtedy na niego wchodzić – tak wygląda fotowoltaika w Sieradzu. Ważne jest również umieszczenie paneli fotowoltaicznych w sposób zapobiegający ryzyku poślizgnięcia się – dlatego system należy montować przy użyciu specjalnych narzędzi i sprzętu (rozstaw lin, smycze). Do montażu na dachach skośnych najlepiej używać specjalnych uchwytów i śrub. Zastosowanie odpowiednich łączników zwiększy trwałość i bezpieczeństwo.

Powiązane artykuły