Montaż wentylacji – na czym polega?

Spis treści

Montaż wentylacji w domu lub mieszkaniu to czynność, która powinna być realizowana tylko i wyłącznie przez wyspecjalizowanych fachowców. Coraz częściej przy instalacji wykorzystuje się nowoczesne urządzenia wyposażone w rekuperator, który odzyskuje ciepło. Od sprawnie przeprowadzonych czynności zależy poprawna wydajność całego systemu. Na czym polegają czynności montażysty? Podpowiadamy.

Od czego zaczyna się montaż wentylacji?

Montaż wentylacji w Zachodniopomorskim zaczyna się od wykonania projektu. Najczęściej jest on uwzględniany już w trakcie rozplanowywania poszczególnych pomieszczeń w domu. Bardzo istotną kwestią w tym przypadku jest zwłaszcza tak zwany bilans powietrza. Bierze się w nim pod uwagę nie tylko metraż pomieszczeń, ale również ilość mieszkańców.

Jeśli w konkretnym budynku jest przeprowadzana instalacja wentylacji mechanicznej to planuje się także miejsce na umieszczenie tam czerpni oraz wyrzutni. To dwa niezbędne elementy poprawnie funkcjonującego systemu wtłaczania świeżego powietrza do wewnątrz. W nowoczesnych wentylacjach montuje się także rekuperator, który służy do odzysku ciepła w trakcie tego procesu.

O czym pamiętać gdy planujemy montaż wentylacji?

Przed instalacją wentylacji należy upewnić się, że obieg powietrza nie będzie w żaden sposób zakłócony. Świeże powietrze jest wtłaczane do wewnątrz pomieszczeń, a na zewnątrz musi być odprowadzane to zanieczyszczone. Dlatego istotne znaczenie mają przede wszystkim odpowiedniej wielkości otwory i podcięcia w drzwiach wewnętrznych.

Wybierając wentylację mechaniczną można zdecydować się na obieg scentralizowany lub zdecentralizowany. W tym pierwszym przypadku będzie to wiązać się z inwestycją w jedno urządzenie, które będzie optymalnie zarządzać przepływem powietrza w całym domu.

System zdecentralizowany to rozwiązanie bardziej zaawansowane, przeznaczone głównie do dużych budynków. Poszczególne urządzenia mogą odpowiadać działać w pełni niezależnie od siebie i odpowiadać na przykład za ogrzewanie, chłodzenie powietrza i jego filtrowanie.

Powiązane artykuły