Regeneracja siłowników hydraulicznych

Regeneracja siłowników hydraulicznych

Spis treści

Regeneracja siłowników hydraulicznychSiłowniki hydrauliczne to jedne z najważniejszych elementów układów hydraulicznych. Wykorzystuje się je niemal wszędzie. Znajdują szerokie zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu czy transporcie. Bez nich potencjał przedsiębiorstw produkcyjnych byłby o wiele niższy.

O ich znaczeniu często przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy z jakiegoś powodu zawodzą. Ich awaria może oznaczać bardzo wysokie koszty. Często wiąże się także z koniecznością zatrzymania ruchu – na to wiele zakładów nie może sobie z kolei pozwolić. Dlatego tak ważną rolę w utrzymaniu układów hydraulicznych zajmują częste przeglądy i inspekcje. Nie zawsze jesteśmy zmuszeni do wymiany siłowników hydraulicznych. W wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie ich regeneracja.

Znaczenie siłowników hydraulicznych

Ogólna zasada pracy siłowników hydraulicznych jest niezwykle prosta. Wybrana ciecz jest wtłaczana do przestrzeni roboczej. Pod wpływem jej nacisku w ruch wprawiany jest tłok, który umożliwia pracę maszyny. Ze względu na budowę, wyróżniamy 4 rodzaje siłowników:

  • Siłowniki hydrauliczne teleskopowe
  • Siłowniki jednotłoczyskowe jednokierunkowego działania
  • Siłowniki jednotłoczyskowe dwukierunkowego działania
  • Siłowniki dwutłoczyskowe

Chociaż sam schemat pracy jest prosty, nie możemy pozwolić sobie na najmniejsze usterki w ich obrębie. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie określonych działań profilaktycznych. Monitorowanie stanu urządzeń pozwala nie tylko na znaczne oszczędności finansowe, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy. To czynnik, na który w przypadku układów hydraulicznych należy zwracać szczególną uwagę. Usługę serwisu oraz regeneracji siłowników hydraulicznych warto powierzyć sprawdzonej i zaufanej firmie, która jest w stanie przeprowadzić większość prac bezpośrednio w siedzibie przedsiębiorstwa.

Regeneracja siłowników hydraulicznych

Podstawowym zadaniem regeneracji siłowników hydraulicznych jest przywrócenie tym elementom pełnej sprawności. Dzięki temu nie tylko niwelujemy ryzyko wystąpienia awarii, ale również podnosimy efektywność pracy urządzenia. Same prace rozpoczynają się od sporządzenia ekspertyzy, poprzedzonej skrupulatnym badaniem stanu siłowników. W tym celu należy je wymontować. Określenie kondycji poszczególnych elementów pozwala na ustalenie, które z nich wymagają wymiany bądź naprawy. W tym kroku możliwe staje się sporządzenie kosztorysu wszystkich niezbędnych prac. Podczas regeneracji siłowników hydraulicznych wymienia się zazwyczaj wszystkie uszczelnienia. Wyjątkową uwagę skupia się również na tłoczyskach. Często szlifuje się je i pokrywa dodatkową warstwą chromu. W innych przypadkach serwisanci decydują się na ich wymianę. Olbrzymie znaczenie dla kondycji układu ma przede wszystkim tłok. Dzięki procedurze honowania możliwe jest wygładzenie jego powierzchni. To z kolei przekłada się na zmniejszenie oporów podczas pracy i wydłużenie żywotności tłoka. Wymianie podlega także łożysko. Etapem kończącym regenerację siłowników hydraulicznych jest przeprowadzenie testów wytrzymałościowych. Dopiero na ich podstawie przekonujemy się, czy maszyna może powrócić do pracy.


Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

Powiązane artykuły