Zbiornik naziemny czy podziemny – jaki wybrać przy ogrzewaniu gazem płynnym swojego domu?

Spis treści

Ogrzewanie domu gazem płynnym jest z pewnością wygodne dla domowników, ponieważ kocioł jest niemal bezobsługowy, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca.

Kotłownia może być utrzymana w idealnej czystości, bez potrzeby składowania w niej np. węgla czy drewna i innych materiałów opałowych. Przy systemie ogrzewania na gaz płynnym potrzebny może być zbiornik na gaz. Lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik naziemny czy podziemny?

Dlaczego warto wybrać zbiornik naziemny?

Zbiorniki naziemne są szybkie i proste w instalacji, a przy tym ich zaletą jest niski koszt montażu. Można je zastosować także na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. W zależności od firmy, która takie zbiorniki dostarcza, różna też będzie ich pojemność. Firma Amerigas oferuje zbiorniki naziemne o pojemności 2700 l, 4850 l i 6400 l.

Dzięki instalacji na działce zbiornika naziemnego można już bez przeszkód zastosować ogrzewanie gazowe. Cena instalacji nie musi być wysoka, ponieważ nie ma tu potrzeby zakopania zbiornika w ziemię. Zbiornik naziemny, umieszczony na działce, powinien jedynie znaleźć się na płycie fundamentowej, ale koszt jej wykonania nie jest wysoki. Płyta musi mieć grubość od 12 do 20 cm. Zbiornik na gaz płynny nie może być przy tym usytuowany w zagłębieniach terenu oraz w miejscach podmokłych.

A może zastosować zbiornik podziemny?

Alternatywą dla zbiorników naziemnych w przypadku, gdy dom ma ogrzewanie na gaz płynny, są zbiorniki podziemne, idealne dla działek o małej powierzchni. Nie ingerują znacząco w architekturę otoczenia, bo po prostu nie są widoczne. Mają tożsamą pojemność do zbiorników naziemnych.

W przypadku chęci zastosowania ogrzewania gazem płynnym i wykorzystania zbiornika podziemnego trzeba znaleźć na działce odpowiednie miejsce do jego instalacji. Popularne zbiorniki o pojemności 2700 l, które stosowane są najczęściej w  przypadku domów jednorodzinnych, powinny mieć przygotowany wykop o wymiarach: 4,6 m długości, 3,5 m szerokości oraz 2,2 m głębokości.

W oby przypadkach dopuszczalną odległość zbiornika od budynków i innych obiektów użyteczności publicznej określa §179 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 roku.

Powiązane artykuły